Заголовок 11 Заголовок 22 Заголовок 22 Заголовок 23 Заголовок 24

Написати директору

 (068) 353-32-23

  (063) 353-32-23

Офіс Пн-Пт 9:00-18:00
Склад Пн-Пт 9:00-17:00 

Мерехтіння/пульсація світлодіодних ламп: особливості сприйняття, допустимі норми

  • 06 жовтня 2017 12:17:59
  • Reviews : 0
  • Переглядів: 22417
  • 0

Впродовж останнього десятиріччя попит на напівпровідникові джерела штучного світла неухильно зростає. Причин цього декілька, але головною є мінімальний рівень пульсації світлодіодних ламп, а якщо бути повністю коректним, то інтенсивності потоку світла, яке вони випромінюють. Ігнорувати цей показник не варто: він впливає не тільки на якість освітлення, а й найголовніше - на здоров'я людини.

 

Сприйняття пульсації світла

 Практично з моменту відкриття, до середини 20-го століття, лампи розжарювання були найпоширенішими і найпопулярнішими елементами освітлення. З розвитком технологій, попит і ціни на електрику неухильно росли, що вимагало менш витратної альтернативи. Ними стали енергозберігаючі лампи, які дозволяли економити ресурси в промислових масштабах.

Однак повноцінно замінити лампи розжарювання вони так і не змогли. Дослідження відразу в декількох наукових центрах виявили згубний вплив люмінесцентних світильників з електромагнітною ПРА на зір і нервову систему людини через завищену пульсацію світла. Застосування електронних пускорегулювальних апаратів дозволило скоротити показник з 20-25% до 15-20%, але проблема не зникла. У приміщеннях з таким освітленням перебувати можна було тільки нетривалий час, що не дозволяло їх використовувати як основне джерело світла в офісах і цехах, не кажучи про дитсадки, школи і лікарні.


Безпечні коефіцієнти пульсації ламп

Вимоги до освітлювальних приладів в Україні визначаються Державними будівельними нормами ДБН В.2.5-28-2006, встановленими Міністерством будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства від 15-го травня 2006-го. Згідно з ними, коефіцієнт пульсації не повинен перевищувати:

• 10% для промислових об'єктів, на яких виконуються роботи найвищої точності;

• 15% для дитячих садків та навчальних закладів;

• 5% для санаторіїв і лікарень;

• 10% для приміщень, в яких тривало працюють за комп'ютером;

• 20% в разі обслуговування техніки, яка потребує високої точності.

 

У ряді випадків вимоги до коефіцієнта пульсації не пред'являються. Йдеться про промислові об'єкти, роботи в яких періодичні і не спостерігається ефект стробоскопа. Проте цей показник дуже важливий на виробництвах високої точності. У разі його виникнення, одночасно з високою пульсацією ламп, деталь, що обробляється, може сприйматися зором як нерухома, що загрожує отриманням травм.

Коефіцієнт пульсації не завжди візуально спотворює об'єкти. Якщо частота мерехтіння перевищує 50 Гц, око людини сприймає навколишнє середовище об'єктивно. Але навіть в цьому випадку, вплив пульсації негативно впливає на здоров'я: викликає безсоння, депресії, зниження тонусу і погіршення самопочуття в цілому. Безпечними світлові пульсації стають тільки в разі, якщо їхня частота більше 300 Гц.

Мерехтіння світлодіодних ламп: коефіцієнт, шкода і користь

При роботі кожного освітлювального елементу спостерігається ефект пульсації. Не виняток і світлодіодна лампа. Для порівняння, коефіцієнт пульсації лампи розжарювання знаходиться в межах 15-18%, проте її випромінювання сприймається без серйозного дискомфорту.

Це відбувається через високу теплову інерцію - 90% енерговитрат на роботу лампи витрачається на виділення тепла. Не набагато краща ситуація і з коефіцієнтом пульсації в разі люмінесцентної лампи. Виробники досягли зниження показника до 15%, однак і цього не достатньо, щоб застосовувати її як універсальне джерело світла. LED лампа ж з якісними драйверами має коефіцієнт пульсації нижче 4%, що дозволяє використовувати її, як на високоточному виробництві або офісних приміщеннях, так і в дитячих садах, школах, а також лікарнях.

Такий низький показник досягається за рахунок якісних електронних елементів і драйверів, які подають до діодів постійний струм. Деякі виробники, заради зниження вартості, не встановлюють такі, або ж комплектують свої світлодіодні освітлювальні прилади примітивними мікросхемами, через що мерехтіння світлодіодних ламп виходить за рамки нормативів і нівелює всі переваги. Коефіцієнт пульсації таких ламп може перевищувати 40%. Показник може падати і у високоякісних ламп. Відбувається це через знос елементів освітлювального приладу, а також інтенсивної експлуатації.

 

Як визначити рівень пульсації світлодіодних ламп

 LED-лампи дорожче своїх попередників - енергозберігаючих ламп, що вимагає більшої уваги при їх покупці. Перед придбанням обов'язково варто переглянути хоча б один огляд світлодіодних ламп, обравши авторитетне Інтернет-джерело. Також існує кілька нескладних способів перевірити освітлювальні елементи на предмет пульсації в домашніх умовах:

1.    Вмикаємо світлодіодну лампу, а також камеру на Вашому смартфоні, поступово наближаємо камеру з відстані 50 см впритул до лампочки, що перевіряється. Якщо на екрані з'являються рухомі смуги, значить показники мерехтіння завищені і варто задуматися про покупку такої лампи, якщо смуги відсутні - лампочка відповідає допустимим показниками мерехтіння.

2.    Включаємо світлодіодну лампу, беремо за кінчик олівець і починаємо швидко рухати по півколу, якщо видно контури багатьох олівців, значить показники мерехтіння завищені і варто замислитися про покупку такої лампи, якщо видно суцільний слід від олівця - лампочка відповідає допустимим показниками мерехтіння. Для перевірки підходять будь-які предмети схожі на олівець.

 

!!!Важливо, описані вище способи перевірки є приблизними і не гарантують того, що на них можна покладатися в повній мірі. І ще, в смартфонах можлива хороша стабілізація при зйомці, і в цьому випадку не будуть спостерігатися смуги при мерехтінні лампи.

Вибираючи якісні світлодіодні лампи, варто розуміти, що справді якісні лампи не можуть коштувати дуже дешево. Дешеві світлодіодні лампи, це високий коефіцієнт пульсації і шкода для здоров'я. Поняття - "Дешево" у кожного своє, ми з радістю проконсультуємо Вас з вибору світлодіодної продукції виходячи з нашого багаторічного досвіду.

P.s. На даний момент виробники замовчують проблему пульсації і не вказують її показники на упаковках.

У нашому офісі Ви завжди зможете взяти продукцію під заставу, протестувати її і повернути, якщо вона Вам не підійшла.

Велике прохання, перед приїздом, уточнювати у менеджерів наявність продукції на складі, аби не витрачати Ваш час даремно.

Ми займаємося продажами світлодіодного освітлення з 2006 року,

імпортуємо світлодіодну продукцію з Європи та Китаю.